Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.  

nstream

13 432 38 08

Promocja Like

Facebook poznaj możliwości. Baw się razem z nami ;-)

Dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo w sieci

Dbaj o poufność swoich danych. Poznaj zagrożenia

Dowiedz się więcej

SMART TV

Świat bezpłatnej telewizji w Twoim domu

Dowiedz się więcej

nCloud

Jeszcze więcej usług dla ciebie!

Dowiedz się więcej

Nowinki techniczne

Teraz oficjalnie protokół IPv6

Opublikowano: 2012-08-20

Chociaż może się to wydać nieprawdopodobne, 4,3 miliarda unikalnych adresów, które zapewnia pula protokołu IPv4, to zbyt mało, by obsłużyć wszystkie urządzenia podłączone do internetu. Ich liczba wynosi obecnie 11 miliardów i cały czas bardzo szybko rośnie! Już w lutym zeszłego roku zezwolono na użycie adresów z ostatniej pozostałej dużej puli regionalnej, co było wyraźnym sygnałem, że czas na serio wziąć się za wdrażanie nowej wersji protokołu, która istnieje... od 1996 roku. Dopiero dziś IPv6 debiutuje oficjalnie.

W wydarzeniu World IPv6 Launch biorą udział najwięksi giganci internetu, tacy jak Google, Facebook, Microsoft, Yahoo i Cisco, a także dostawcy usług internetowych, na przykład AT&T i operator polskiej sieci światłowodowej ATMAN. Wszystkie te firmy włączają na stałe protokół IPv6 w swoich urządzeniach sieciowych, chociaż wcale nie rezygnują ze starszej wersji, więc nie ma obawy, że ich usługi odmówią posłuszeństwa.

Co daje przejście na IPv6? Przede wszystkim pulę adresów, która nie ma szans skończyć się nigdy (chociaż w latach 80., kiedy powstawał internet, jego twórcy myśleli pewnie to samo o IPv4...). W nowej wersji protokołu jest dostępnych 2 do potęgi 128 unikalnych adresów. W zapisie dziesiętnym to 3,4 × 10^38, co rozwinięte wygląda tak: 3 400 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000. Robi wrażenie, prawda? Obecnie nikt przy zdrowych zmysłach nie zakłada, że kiedykolwiek powstanie aż tyle urządzeń łączących się z internetem. Teoretycznie IPv6 ma szansę działać do końca świata i jeden dzień dłużej... chociaż nigdy nic nie wiadomo.

 

world_ipv6_launch_logo

Z okazji światowego wdrożenia IPv6 Google przygotowało ciekawy materiał wideo, w którym jeden z tzw. "ojców internetu", Vint Cerf, opowiada o tym, dlaczego przejście na IPv6 jest ważne i jakie problemy mogłyby wystąpić, gdyby nie zdecydowano się wdrożyć tego protokołu. W skrócie - w końcu wolne adresy wyczerpałyby się zupełnie i globalna sieć przestałaby działać. Obecnie, ze względu na koszty wdrożenia IPv6, firmy stosują rozgałęzianie sieci (NAT), co nie jest jednak dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę.