Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.  

nstream

13 432 38 08

Bezpieczeństwo w sieci

Dbaj o poufność swoich danych. Poznaj zagrożenia

Dowiedz się więcej

Promocja Like

Facebook poznaj możliwości. Baw się razem z nami ;-)

Dowiedz się więcej

nCloud

Jeszcze więcej usług dla ciebie!

Dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo

Zapora sieciowa (firewall) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Termin ten może odnosić się zarówno do dedykowanego sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera, na którego straży stoi. Pełni rolę połączenia ochrony sprzętowej i programowej sieci wewnętrznej LAN przed dostępem z zewnątrz tzn. sieci publicznych, chroni również przed nieuprawnionym wypływem danych z sieci lokalnej na zewnątrz. Często jest to komputer wyposażony w system operacyjny z odpowiednim oprogramowaniem. Do jego podstawowych zadań należy filtrowanie połączeń wchodzących i wychodzących oraz tym samym odmawianie żądań dostępu uznanych za niebezpieczne.

Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.

Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły:

 • skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
 • monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera

Antyspam to aplikacje filtrujące pocztę e-mail, w celu natychmiastowego usunięcia wirusów i niebezpiecznych wiadomości ze skrzynki pocztowej. Antyspam chroni komputer przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Kontrola rodzicielska to opcja, stosowana głównie przy użytkowaniu komputera, w tym w grach video i korzystaniu z Internetu, pomocne rodzicom w procesie wychowawczym dziecka. Stanowią pomoc w ochronie nieletnich przed brutalnością, treściami seksualnymi, wulgarnością pojawiającą się w grach komputerowych, telewizji oraz Internecie. Założone cele realizują poprzez pomoc rodzicom w świadomym wyborze gier komputerowych i ochronę przed dostępem do treści szkodliwych i niebezpiecznych w Internecie.

Zagrożenia czyhające w sieci

 

Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niektórzy użytkownicy doświadcza także spamu w komunikatorach. Najcześciej wysyłany jest masowo.

Phishing – nazywamy wyłudzenie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję. Często tego typu atakiem padają witryny bankowe. Możemy go zaliczyć do ataku opartego na inżynierii społecznej.

 

Cyberprzemoc – prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu. Zdarza się również wykorzystywanie krótkich wiadomości sms jako narzędzi typu elektronicznego SMS. Do tej katerorii zaliczamy również; e-mail, komunikatory witryny internetowe, fora dyskusyjnei inne.

Złośliwe oprogramowanie (malware) – wszelkie możliwe aplikacje, oraz skrypty mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie skierowane do użytkownika komputera.

Rodzaje złośliwego oprogramowania:

  Wirus – program lub fragment wrogiego wykonalnego kodu, który dołącza się, nadpisuje lub zamienia inny program w celu reprodukcji samego siebie bez zgody użytkownika.

Ze względu na różne rodzaje infekcji wirusy dzielą się na:

 • wirusy gnieżdżące się w sektorze rozruchowym twardego dysku
 • wirusy pasożytnicze
 • wirusy wieloczęściowe
 • wirusy towarzyszące
 • makro wirusy

  Trojan – nie rozmnaża się jak wirus, ale jego działanie jest równie szkodliwe. Ukrywa się pod nazwą lub w części pliku, który użytkownikowi wydaje się pomocny. Oprócz właściwego działania pliku zgodnego z jego nazwą, trojan wykonuje operacje w tle szkodliwe dla użytkownika np. Otwiera port komputera, przez który może być dokonany atak włamywacza (hakera).

Programy szpiegujące – oprogramowanie zbierające informacje o osobie fizycznej lub prawnej bez jej zgody, takie jak informacje o odwiedzanych witrynach, hasła dostępowe itp. Występuje często jako dodatkowe i ukryte komponenty większego programu, odporne na usuwanie i ingerencję użytkownika. Programy szpiegujące mogą wykonywać działania bez wiedzy użytkownika - zmieniać wpisy do rejestru systemu operacyjnego i ustawienia użytkownika. Program szpiegujący może pobierać i uruchamiać pliki pobrane z sieci.

 • Scumware – żargonowe, zbiorcze określenie oprogramowania, które wykonuje w komputerze niepożądane przez użytkownika czynności.
 • Stealware/parasiteware - służące do okradania kont internetowych.
 • Adware - oprogramowanie wyświetlające reklamy.
 • Hijacker Browser Helper Object - dodatki do przeglądarek, wykonujące operacje bez wiedzy użytkownika.

Rootkit – jedno z najniebezpieczniejszych narzędzi hackerskich. Ogólna zasada działania opiera się na maskowaniu obecności pewnych uruchomionych programów lub procesów systemowych (z reguły służących hackerowi do administrowania zaatakowanym systemem). Rootkit zostaje wkompilowany (w wypadku zainfekowanej instalacji) lub wstrzyknięty w istotne procedury systemowe, z reguły jest trudny do wykrycia z racji tego, że nie występuje jako osobna aplikacja. Zainstalowanie rootkita jest najczęściej ostatnim krokiem po włamaniu do systemu, w którym prowadzona będzie ukryta kradzież danych lub infiltracja.

Poomoc
Nasi partnerzy:
inet tk telekom orange ING
internet radiowy, szerokopasmowy, bezprzewodowy, krosno, w krośnie, dostawca, ISP, WISP, sieci, promocje, cennik, do domu, dla biznesu, dla firm, promocje, zasięg, test łącza, serwis, usługi, IPLA, IPLEX, facebook, YouTube, dzierżawa, własność, umowa, oferta, router, antena, karty bezprzewodowe, nadajniki, mapa sieci, zasięg sieci, telefon, bramka, voip, kamery, podgląd, systematic.pl, adres Ip, aktualności, internet Krosno, internet Zręcin, internet Świerzowa Polska, internet Łęki - Myszkowskie, internet Łęki Dukielskie, internet Odrzykoń, internet Wrocanka, internet Niżna Łąka, internet Makowiska, internet Kobylany, internet Głowienka, internet Rogi, internet Korczyna, internet Bóbrka, internet Chorkówka, internet Żeglce, internet Dobieszyn, internet Potok, internet Bratkówka, internet Machnówka, internet Wietrzno, internet Sulistrowa , internet Nienaszów, internet Iwonicz Zdrój, internet Widacz, internet Kopytowa, internet Faliszówka, internet Targowiska,
facebook

Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z tobą.